Světelná fontána

kralovehradecky-kraj-logo, 2kB

Skupina studentů ze třídy I4B třídní učitelky RNDr. Radmily Augustinové se ujala odvážného úkolu instalovat inteligentní a esteticky krásnou dekoraci v jediném vhodném prostoru, kterým byl prostor schodiště naší historicky starší budovy na Komenského nám.

Původní návrh počítající s využitím vody byl nahrazen optickými vlákny, kterých je v lustru využito kolem 1 km. Využili jsme dva druhy vláken a dva druhy světelných zdrojů umístěných na půdě. Jeden druh vláken (ten silnější) svítí po délce, druhý druh vláken, ten tenčí, zase svítí na koncích. Na přípravě plexisklových desek, kde je kolem 200 souměrných otvorů, naši nadšenci strávili desítky hodin. Světelné zdroje jsou nastaveny tak, aby plynule měnily barevný odstín.

Nejnapínavější okamžik nastal při zvedání plexisklových desek ke stropu, kdy jsme nevěděli, jestli náhodou nedojde k jejich rozlomení přílišným tlakem. Naštěstí všechno dobře dopadlo a odměnou nám bylo (když jsme večer končili) ta nádhera, která vynikne jedině tehdy, když venku tolik nesvítí slunce.

Nyní probíhá zkušební režim. Po jeho skončení, jakmile bude realizováno měření teploty a dálkové ovládání vypínání zdrojů, budeme připravovat světelné zdroje na letní provoz. Lustr má rovněž svoji webovou stránku http://lustr-vos-sps-jicin.funsite.cz, jejímž autorem je Petr Zíta. Tento web prozatím slouží jako diskusní fórum a v budoucnu bude sloužit i jako online monitoring tohoto zařízení.

Náklady na materiál jsou hrazeny částečně z krajského projektu, ale také z prostředků naší školy.

Ať se vám líbí a přispěje k vaší dobré náladě…

Zdeněk Pokorný
23. 4. 2015
fontana fontana
fontana fontana
fontana fontana